przetworstwoW dniach 14-18 stycznia 2020 roku Krajowe Centrum Edukacji Rolniczej w Brwinowie we współpracy z Lubuskim Ośrodkiem Innowacji i Wdrożeń Agrotechnicznych w Kalsku, organizuje seminarium połączone z wyjazdem studyjnym na Targi „Grüne Woche”. Seminarium adresowane jest wyłącznie do nauczycieli kształcenia zawodowego zainteresowanych wykorzystaniem techniki rolniczej w przetwórstwie spożywczym, gastronomii, gospodarstwie domowym.

 

Lista uczestników została sporządzona według kolejności nadesłanych zgłoszeń, z uwzględnieniem zakresu prowadzonych zajęć w szkole (preferowane prowadzenie zajęć z  gastronomii, przetwórstwa). Zakwalifikowane osoby dostaną wkrótce e-mail, na podany adres do kontaktu z nauczycielem, z potwierdzeniem zakwalifikowania. W informacji będzie prośba o określenie miejsca wsiadania (Warszawa, MOP Tulce, ODR w Kalsku). Jeśli nie możecie państwo uczestniczyć bardzo proszę odpisać niezwłocznie na e-mail, z informacją o zakwalifikowaniu i poinformować organizatorów o rezygnacji ze szkolenia. Wówczas zaprosimy inne osoby z listy rezerwowej.

Podczas seminarium odbędą się min. warsztaty: piekarnicze, cukiernicze, masarnicze. W Berlinie zaplanowana jest wizyta w zakładach przetwórczych, gdzie uczestnicy przeanalizują technologię produkcji wybranych artykułów spożywczych, a także jest zaplanowana wizyta w Riechstagu. Przebywając na terytorium Niemiec należy posiadać ważny dokument tożsamości, który będzie sprawdzany podczas wejścia do parlamentu niemieckiego.

Dodatkową korzyścią dla uczestników seminarium, jest możliwość pozyskania materiałów informacyjnych o najnowszych rozwiązaniach technicznych i konstrukcyjnych stosowanych w urządzeniach technicznych w gospodarstwie domowym i rolnym (technika grzewcza, wyposażenie budynków, warsztatów, urządzenia techniczne, przetwórstwo spożywcze).

 

Szczegółowy program w załączniku.

 

W tej chwili limit wolnych miejsc został wyczerpany, a kolejne osoby są przyjmowane wyłącznie na listę rezerwową.

Dodatkowe informacje:

Małgorzata Pawlonka, tel.: 603 243 639 e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

lub Marek Rudziński tel. kom. 606485380 lub 603 279 900

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.