fotoW dniach 2 – 5 czerwca 2019 r. Krajowe Centrum Edukacji Rolniczej w Brwinowie zorganizowało seminarium z wyjazdem studyjnym do Szwecji dla kadry kierowniczej ze szkół rolniczych na temat: "Kierunków rozwoju wsi i rolnictwa. System kształcenia rolniczego w Szwecji".

 

 

 

Interesującym punktem szkolenia była wizyta w szwedzkiej szkole kształcącej w zawodach rolniczych Blekinge Naturbruksgymnasium  w Bräkne-Hoby oraz poznanie systemu kształcenia zawodowego w Szwecji zasad zdobywania kwalifikacji rolniczych, zapoznanie z działalnością szkoły i organizacją procesu dydaktycznego.

Uczestnicy szkolenia wizytowali gospodarstwo rolne Vallby Gård, w którym uprawiane są głównie zboża. Ponadto grupa uczestniczyła w spotkaniu z przedstawicielką szwedzkiego doradztwa rolniczego, która przedstawiła zagadnienia dotyczące konkurencyjności gospodarstw rolnych w Szwecji obecnie i w przyszłości oraz czynników kształtujących konkurencyjność rolnictwa i gospodarki żywnościowej.

Szkolenie umożliwiło poznanie systemu i warunków przebiegu kształcenia zawodowego w Szwecji oraz kierunków rozwoju wsi i rolnictwa. W szkoleniu brało udział 50 osób z terenu całego kraju. W ankietach ewaluacyjnych nauczyciele bardzo wysoko ocenili realizację przebiegu szkolenia.

 

 

Opracowała: dr inż. Barbara Płotczyk