Efekty wymiany doświadczeń nauczycieli szkół rolniczych organizowanych przez KCER w Brwinowie, to między innymi zrealizowane staże dla uczniów. Grupa młodzieży z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Bydgoszczy, w ramach projektu finansowanego ze środków Unii Europejskiej z programu Leonardo da Vinci odbyła staż zawodowy w Niemieckim Ośrodku Doradztwa Zawodowego DEULA Nienburg.

 

Uczestniczyli w niej uczniowie wraz z opiekunami kształcący się w zawodach: technik ogrodnik i technik architektury krajobrazu.

Projekt stażu - „Wykonywanie usług szansą podjęcia działalności gospodarczej absolwentów szkół ogrodniczych”- przeszedł procedurę konkursu i zatwierdzony został do realizacji przez Narodową Agencję  Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji, a finansowany był w całości ze środków Unii Europejskiej.

W ciągu dwóch tygodni uczniowie poszerzyli i opanowali nowe umiejętności. Realizowany program stażu bardzo pozytywnie zaskoczył uczestników, gdyż nauczyli się nie tylko tego, co było wcześniej zaplanowane, ale również wielu innych nowych i bardzo ciekawych umiejętności. Często pomysłodawcą był opiekun ze strony niemieckiej - Pan Zigi, który wraz z opiekunami realizował wiele godzin zajęć.

Dzień pracy rozpoczynał się o godzinie 8.00, a kończył o godzinie 17.00 (z godzinną przerwą na obiad). Czasem jednak trwało to nawet do godziny 20.00, ale nikt z uczestników się nie skarżył, wręcz odwrotnie - każdy chętnie uczestniczył w zajęciach.

Uczniowie obsługiwali sprzęt do wykonywania oprysków, zarówno małe opryskiwacze plecakowe, jak też duże, nowoczesne zaczepiane do ciągników opryskiwacze z komputerami do regulacji wydatku cieczy roboczej w zależności od rodzaju oprysku i innych warunków. Stażyści opanowali obsługę podstawowych maszyn stosowanych w ogrodnictwie. Każdy mógł osobiście pracować na koparce, glebogryzarce spalinowej, siewniku do trawy czy ciągniku ogrodniczym z doczepioną glebogryzarką lub broną aktywną. Wykonywali różnego rodzaju cięcia drzew owocowych, począwszy od formowania korony wrzecionowej na młodych drzewkach, poprzez cięcie prześwietlające około 10-letnich drzew, kończąc na cięciu sanitarnym i odmładzającym sadu 40-50 letniego. Przygotowali stanowisko i zakładali ogród przydomowy (sadzili byliny i krzewy ozdobne, przycinali żywopłoty) oraz trawnik. Rozpoznawali i oznaczali różne gatunki roślin ozdobnych i sadowniczych oraz ich chorób i szkodników, proponując sposoby ich zwalczania. Wykonywali bonsai, wykorzystując w tym celu krzewy ligustru. Podczas tych wszystkich prac doskonalili umiejętności w zakresie przestrzegania przepisów BHP oraz umiejętności pracy w zespole.

Bardzo dużym wyzwaniem dla uczestników była codzienna komunikacja w języku niemieckim. Jak się okazało, nie było z tym źle - najważniejsze to przełamać początkowy wewnętrzny opór.

W czasie weekendu uczestnicy zwiedzili: Hannower (a zwłaszcza ogrody królewskie i storczykarnię), Bremę (ogród rododendronów, zabytki kultury), Hamburg (port, miasto i jego zabytki). Poza godzinami pracy, zwiedzili przeurocze miasteczko Nienburg i jego zabytki, poznając historie i legendy związane z okolicą Nienburga. Grupa uczniów była bardzo radosna i rozśpiewana. Przy dźwiękach gitary śpiewaliśmy zarówno na wieczornych spotkaniach jak też przy grillu, a często na dzień dobry- przed pracą. Doświadczenie zdobyte w trakcie stażu pozwalają uczestnikom trochę inaczej spojrzeć na otaczający świat.