wodaW dniach 23 – 25 października 2019r. Krajowe Centrum Edukacji Rolniczej w Brwinowie organizuje seminarium z wyjazdem studyjnym do Berlina: Mikroretencja wodna w architekturze krajobrazu.
Do udziału w seminarium zapraszamy nauczycieli architektury krajobrazu i ogrodnictwa ze szkół rolniczych, zainteresowanych w/w tematyką.

 

 

Rozwój gospodarczy pociąga za sobą nasilenie procesów urbanizacji i występowanie zjawisk „rozlewania się” miast, a co za tym idzie przekształcania przez człowieka coraz większych obszarów naturalnych. Nieodpowiedzialna urbanizacja przyczynia się między innymi do zanieczyszczenia i degradacji zasobów wód powierzchniowych i podziemnych. W kontekście zmian klimatu, w Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju (SOR) autorzy zwracają uwagę, że w Polsce szczególnym problemem jest zbyt mała retencja wód, spowodowana przez m.in. wzrost powierzchni uszczelnionych (rozbudowę miast czy infrastruktury transportowej).

Dla osiągnięcia bardziej zrównoważonej gospodarki wodami powierzchniowymi konieczne jest przekształcenie dotychczas stosowanych metod gospodarowania wodami opadowymi, tak aby odpowiadały procesom naturalnym.

W programie szkolenia zaplanowano następujące zagadnienia:

  • współczesne problemy z cyrkulacją i retencją wody,
  • rola terenów zalewowych, mokradeł i bagnisk we współczesnym pro-środowiskowym zagospodarowaniu terenu,
  • sposoby ponownego wykorzystywania wody deszczowej oraz szarych i czarnych ścieków,
  • formy i sposoby wykorzystania mikroretencji wody w architekturze krajobrazu,
  • założenia ogrodów deszczowych i innych rozwiązań retencjonujących wody opadowe.

 

Szczegóły w programie, do pobrania poniżej.

Seminarium odbędzie się w Hotelu „Witnica”, pl. Andrzeja Zabłockiego 5, 66-460 Witnica.

Organizator zapewnia zakwaterowanie i wyżywienie. Udział w seminarium jest bezpłatny, uczestnicy przyjeżdżają w ramach delegacji służbowych.

Uczestnicy otrzymają zaświadczenia potwierdzające ukończenie formy edukacyjnej.

 

Program seminarium

 

Szczegółowych informacji o szkoleniu udziela:

Artur Rachuba

tel.: 661 420 100, (22) 729 73 02

email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.