uwaga znakUwaga – zmiana terminu szkolenia.

W dniach 21- 25 stycznia 2019 roku Krajowe Centrum Edukacji Rolniczej w Brwinowie we współpracy z Lubuskim Ośrodkiem Innowacji i Wdrożeń Agrotechnicznych w Kalsku, organizuje seminarium połączone z wyjazdem studyjnym na Targi „Grüne Woche”.

 

 

Seminarium adresowane jest do nauczycieli kształcenia zawodowego zainteresowanych wykorzystaniem techniki rolniczej w przetwórstwie spożywczym, gastronomii, gospodarstwie domowym.

Ze względu na duże obłożenie szkoleniami w Lubuskim Ośrodku Innowacji i Wdrożeń Agrotechnicznych w Kalsku uległ przesunięciu termin szkolenia z planowanego 23-27.01.2019 na termin 21-25.01.2019 (poniedziałek-piątek).

Lista uczestników została sporządzona według kolejności nadesłanych zgłoszeń, z uwzględnieniem zakresu prowadzonych zajęć w szkole (preferowane prowadzenie zajęć z  gastronomii, przetwórstwa). Zakwalifikowane osoby dostaną wkrótce e-mail, na podany adres do kontaktu z nauczycielem, z potwierdzeniem zakwalifikowania. W informacji będzie prośba o określenie miejsca wsiadania. Jeśli nie możecie państwo uczestniczyć w zmienionym terminie proszę odpisać niezwłocznie na e-mail, z informacją o zakwalifikowaniu i poinformować organizatorów o rezygnacji ze szkolenia. Wówczas zaprosimy inne osoby z listy rezerwowej.

Podczas seminarium odbędą się min. warsztaty: piekarnicze, cukiernicze, masarnicze. W Berlinie zaplanowana jest wizyta w zakładach przetwórczych, gdzie uczestnicy przeanalizują technologię produkcji wybranych artykułów spożywczych, a także jest zaplanowana wizyta w Riechstagu. Przebywając na terytorium Niemiec należy posiadać ważny dokument tożsamości, który będzie sprawdzany podczas wejścia do parlamentu niemieckiego.

Dodatkową korzyścią dla uczestników seminarium, jest możliwość pozyskania materiałów informacyjnych o najnowszych rozwiązaniach technicznych i konstrukcyjnych stosowanych w urządzeniach technicznych w gospodarstwie domowym i rolnym (technika grzewcza, wyposażenie budynków, warsztatów, urządzenia techniczne, przetwórstwo spożywcze).

Szczegółowy program w załączniku.

W tej chwili limit wolnych miejsc został wyczerpany, a kolejne osoby są przyjmowane na listę rezerwową.

 

Program seminarium

 

Dodatkowe informacje:

Marek Rudziński

tel. kom. 606485380 lub 603 279 900

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Realizacją szkolenia prowadzi:

Emilia Zamkowska

tel. kom. 509 158 068

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.